Amerika Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

 • Ankara
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Gaziantep

Amerika Vizesi

Tüm vize işlemleriniz için...

Amerika Vizesi Gerekli Evraklar

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Amerika Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Amerika vize şartları arasından en önemli olanı vize başvurusunun erken yapılmasıdır. Mümkün olduğunca erken yapılan başvurular bu süreçte yaşayabileceğiniz tüm aksaklıkları engelleyecektir. Amerika’ya vize başvurusu yapılırken başvuru hamilinin temin etmesi gereken birçok evrak vardır; bu evrakların yanı sıra eğer konsolosluk yetkilileri çelişkili bir duruma rastlarsa ek evrak talep edecektir. İstenen ek evraklar vize başvurusu yapılan kuruma zamanında ulaşmazsa yapılan vize başvurusu ret cevabı alacaktır.
 • Bu ek evrakların temini de belirli bir zaman aldığı için USA vize başvurusu yapılacak olan seyahatten en az 8 hafta gerçekleştirilmedir. Yapılması planlanan seyahatte hiçbir aksaklık yaşanmaması adına Amerikan vizesi başvuru işlemleri yapılabilecek en erken tarihte yapılmalıdır. Amerika Konsoloslukları yapılan vize başvurularında kişilerin seyahat tarihini göz önünde bulundurarak bir değerlendirme süreci yapar. 
 • Konsolosluk iş takviminin yoğun olmadığı zamanlarda yapılan başvurular aciliyet durumuna göre sıralanır. Fakat konsolosluk o dönemde çok yoğunsa yapılan başvuruları sıralama işlemi yapmadan değerlendirmeye alır ve ek evrak talebinde bulunulduğunda işlem süreci de uzayabilir. Alınan cevap da bu sürecin uzunluğuna göre farklılık gösterir. Abd vize sorgulama konsolosluk birimlerine iletilen taleple veya internet üzerinden gerçekleştirilebilir. Eğer Amerika vizesi aracı kurum ile alınıyorsa sorgulama bu kurum aracılığı ile de yapılabilir.
 • Amerika vizesi için gerekenler her vize türü için farklılık göstermektedir. Amerika vize türleri çok fazla dala ayrıldığı için her bir vize türü için istenen evraklar da birbirinden farklılık göstermektedir. Amerikan vizesi başvurusu bu durum göze alınarak; başvuru yapılacak olan vize türü dikkatle seçilmeli ve başvurulan türde Amerikan vizesi için gerekenler hassasiyetle temin edilmelidir.
 • Her dönem ülkeye birçok ziyaretçi alan Amerika kendi ülke güvenliğini sağlamak adına Amerika Göçmenlik ve Vatandaşlık kanunu çıkarmıştır. Bu kanun kapsamınca Amerika Göçmen Olmayan vize türlerinden herhangi birine başvuran kişinin ekonomik durumunun da iyi olduğunun kanıtlanması gerekir. Amerika’ya gitmek için gerekli şartlar arasında bu yüzden kişinin mesleki durumunu kanıtlayıcı evrakların da olması gerekir. Amerika vizesine başvuru yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Amerika dışında bir ikamet adresinin olduğunu; güçlü aile, sosyal ve ekonomik şartlara sahip olduğunu kanıtlaması gerekir.
 • Bu belgelerin her biri vize başvurusu için önem arz etmektedir. Her vize türüne bağlı olarak Amerika gitmek için gerekenler farklılık gösterse de istenen evraklara ek olarak; kişinin ekonomik, ailevi ve sosyal bağlarını kanıtlayıcı evrakları konsolosluğa sunması gerekir. Amerika bu evrakları kendi güvenliği için istemektedir. Her sene binlerce mülteciyi ülkesine alan ve çok sayıda kişinin Amerikan vatandaşı olmasını sağlayan ülke kaçak olarak ülkede kalış süresini kontrol etmek zorundadır. Yukarıda sayılan bu ek evrakları da bu nedenle kişiden talep etmektedir çünkü ülkeye gelen her bir kişinin kendi ülkesine döneceği garantisini almak ister. Eğer bu evrakların temininde bir problem yaşanırsa Amerika vizesi başvuru ret etme hakkını saklı tutar.
 • Amerika için vize başvurusu yapıldığında Amerika vize DS 160 başvuru formu doldurulur. Bu form kişinin Amerika’ya yaptığı vize başvurusunda istenen ilk evraktır. Bu form 50 sorudan oluşmaktadır. ABD vize DS 160 başvuru formunda bulunan bütün bilgiler İngilizce olmak zorundadır. Bu vizenin doldurulması işlemi internet üzerinden yapılmaktadır.
 • Amerika öğrenci vizesi en sık başvurulan vize çeşitlerinden biridir. Bu vizeye başvurduğunuzu gerekli mercilere iletirseniz başvuru süreciniz daha kolay ilerleyecektir. Eğer Amerika’ya öğrenci vizesi almak istediğinizi gerekli makamlara iletir ve kabul şartlarını sağlarsanız vizeniz hem olumlu yanıt alacaktır hem de erkenden sonuçlanacaktır.
 • Amerika vizesi DS 160 başvuru formunun vize işlemlerinin başlaması için doldurulması şarttır. Bu başvuru formunun doldurulmadığı vize başvuruları işleme dahi alınmaz.
 • Amerika seyahati gerçekleştirecek olan her bir birey için başvuru süreci aynı şekilde işler. Önce Amerikan vizesi DS 160 başvuru formu doldurulur. Ardından başvurulan vize türü için gereken evraklar toplanır. 18 yaş altı Amerika vizesi ve bebek için Amerika vizesi çok merak edilen bir konudur. Her iki durumda da vize almak şarttır ve vize süreci aynı şekilde ilerler fakat 14 yaş altındaki kişiler için başvuru yapıldıysa bu kişilerin mülakata gelmesine gerek yoktur.
 • Amerika visa başvurusu eğer 80 yaş altında biri için yapıldıysa bu kişinin mülakata gitmesine gerek yoktur. Amerika için vize şartları başvuru yapan herkes için aynı olsa da 80 yaş altı ve 14 yaş altı bireylerin şahsen görüşmeye gitmesine gerek yoktur.
 • Amerika için pasaport ibrazı her işlem sırasında zorunludur. Başvuru yapılan pasaportun günce olması da son derece önemlidir. Vize başvurusu yapılıp onay alındıktan sonra Amerika ziyareti gerçekleştirilir; kişi hangi vize türüne başvurmuş olursa olsun Amerika’da 6 ay kalabilir. Başvuru yapılan pasaportun da bu nedenlerle gerçekleştirilen Amerika ziyaretinden sonra en az 6 ay süreyle geçerli olması şarttır. Bu geçerliliği taşımayan pasaport sahiplerinin başvurusu ret cevabı alır.
 • Geçerliliği bitmek üzere olan pasaportlarla vize başvurusu yapılmamalıdır. Eğer Amerika seyahati sırasında kişi pasaport süresi dolarsa; kişinin pasaport uzatma işlemi gerçekleştirmesi gerekir.
 • Yeşil pasaporta Amerika vize istiyor mu sorusu çok sık sorulmaktadır çünkü yeşil pasaport sahipleri birçok ülke vizesiz girme hakkına sahiptir. Ancak Amerika bu ülkelerden biri değildir. Amerika’ya gitmek isteyen Bordo, Gri, Siyah ve Yeşil pasaport sahiplerinin tamamı Amerika vize başvuru işlemlerinin tamamını yapmak zorundadır. Yeşil pasaport Amerika vizesi için herhangi bir avantaj sağlamamaktadır.
 • İlk aşamada Amerika vizesi online başvuru ile işlemler gerçekleştirilir bu aşamada Amerika DS 160 başvuru formu doldurulur ve vize görüşmesi için online olarak randevu alınır. Amerika büyükelçiliği vize başvurularını kabul eden ve bu başvuruları değerlendiren kurumdur. ABD vize başvuru sorgulama birçok yolla yapılır eğer kişi bir acenta ile çalışıyorsa buraya ulaşabilir veya Amerikan konsolosluğu resmi sitesi başvuru sonuçlarını sorgulayabilir.
 • Vize başvurularının gerektirdiği şartlar düzenli olarak takip edilmelidir. Eğer kişi şahsen başvuru yapıp hiçbir aracı kurum veya Amerika vizesi danışmanlık şirketleri aracılığıyla başvuru yapmayacak en az son iki senenin şart koştuğu evrakları incelemedir. Kısaca örnek verecek olursak 2020 yılında vize başvurusu yapacak olan kişi Amerika’ya vize 2018 koşulları ve Amerika vize başvurusu 2019 gerekli koşullarını inceleyerek bir vize başvuru süreci başlatmalıdır. Yapılan başvuru sonrasında her vize türünde olduğu gibi kişi mülakata çağrılacaktır. Mülakat kişiye vize verilip verilmeyeceğinin kararlaştırıldığı son aşamadır ve bu yüzden son derece önemlidir. Amerika vize görüşmesine giderken başvuru hamili vize başvuru evraklarında belirtmiş olduğu bilgileri tekrar gözden geçirmelidir. Görüşme sırasında eğer başvuru evraklarında bulunan bilgilerin tersine bir şey söylenirse vize başvurusun ret cevabı alınma ihtimali doğar.
 • ABD evlilik vizesi yapılıp gerekli vize alınırsa evlilik işlemi sonrasında kişinin kişisel bilgilerini değiştirmesi gerekir. Amerika vizesi soyadı değişikliği Amerikan resmi kurumları tarafından yapılır. Bu işlem gerçekleştirilmezse kişinin vizesi iptal edilme riski ile karşı karşıya kalır. Amerika vizesi evlendikten sonra geçerli olması için bu işlem gereklidir.

Amerika Vizesi Almak İçin Gerekli Olan Temel Evraklar

Amerika vize başvuru şartları başvurulan vize türüne göre farklılık gösterir. Bu yüzden vize başvurusu yapılmadan önce hangi vize türüne başvurulacağına karar verilmeli ardından gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Örneğin; yapılan Amerika turist vizesi başvurusu yapılacaksa yapılacak olan seyahate dair otel ve uçak rezervasyonları hazırlanan dosyaya eklenmelidir. Seyahat amacı ziyaret amaçlı ise Amerika aile ziyareti vizesi türüne başvuru yapılmalıdır; bu vize türündeki en önemli evraklardan biri daha önceden elinize ulaşan Amerika’dan davetiye ile vize başvurusu yapılmalıdır.

Bu davetiyenin yapılan ziyaret amaçlı vize başvurularında son derece önem arz etmektedir çünkü davetiye ile Amerika vizesi almak daha kolaydır. Bu davetiye Amerika’da yaşayan bir kişinin size referans olduğu anlamına gelir. Bu referans sayesinde de vize alma süreci daha hızlı ilerler. Amerika davetiye vize işlemlerini bu referans sayesinde hem daha hızlı tamamlar hem de daha vize başvurusu cevabı alırsınız.

Amerika vizesi için en gerekli olan evraklardan biri de pasaporttur. US vize başvurusu yapacak olan kişinin muhakkak geçerli bir pasaportunun olması gerekir. Türkiye’den Amerika’ya gitmek için gerekenler arasında önemli bir yere sahip olan pasaportun geçerlilik süresi kişinin Türkiye’ye dönüşünden sonra en az 6 ay olmalıdır. Bu geçerliliğe sahip olmayan pasaportlara vize onayı verilmesi pek ihtimal dahilinde değildir.

Amerika’ya gidebilmek için gerekenler arasında bulunan ve vize alma süreci kolaylaştıracak olan bir evrak ise daha önceden alınmış olan Amerika vizesidir. Eğer önceden Amerikan vizesi almaya hak kazandıysanız pasaportunuza işlenen vizeyi gerekli mercilere sunduğunuz takdirde vize alma süreciniz hızlanacak ve kolaylaşacaktır.

Amerika’ya gitmek için şartlar arasından ilki DS-160 başvuru formudur. Bu form elektronik ortamda doldurulur. Amerikan büyükelçiliği vize başvuru belgeleri arasından en fazla bu evraka önem verir çünkü bu evrak kişinin neden ülkeye giriş yapmak istediğini kısaca özetler. Bu evrak temelde 150 sorudan oluşur fakat başvuru yapılan vize türüne göre soru sayısı da artabilmektedir. Bu başvuru belgesi tamamen İngilizce olarak doldurulmalıdır.

Amerika Türkiye vize başvurularında yaşanan en büyük sorunun, başvuru belgesinde bulunan Türkçe kısımlar olduğunu belirtmektedir. Amerika vizesi ekşi sözlükte aratıldığında da görülecektir ki kişilerin en fazla ret cevabı alma nedeni DS-160 başvuru belgesinde yanlışlıkla yazılan Türkçe kavramlardır. Bu belgede isminiz ve aile bireylerinin bilgileri dışında hiçbir kelime Türkçe olarak yazılmamalıdır. DS-160 başvuru formu çok fazla soruyu barındırmaktadır; bu yüzden başvuru evrakının doldurulması çok uzun sürmektedir. Ancak bu vize başvuru formu tek seferde doldurulmak zorunda değildir; belge online olarak tamamlandığı için kişi o ana kadar doldurduğu bilgileri kaydedebilir ve sonra tekrar kaldığı yerden DS-160 başvuru formunu doldurmaya devam edebilir.

Başvuru formu doldurulduktan sonra Amerika vize fiyatı ödenmelidir. Amerika vize ödemesi yapılmazsa kişinin vizesi değerlendirmeye alınmaz. Vize değerlendirilmesi sürecinde kullanılacak olan bu para ödendikten sonra ABD vize görüşmesi için randevu alınmalıdır. Randevu alınırken sizden pasaport numaranız, hangi ülke vatandaşı olduğunuz ve seyahat amacınız gibi başvurduğunuz vize türüne göre değişen bilgiler talep edilir. Bu bilgileri eksiksiz olarak karşı mercie iletmelisiniz çünkü; ABD konsolosluğu vize görüşmesi sırasında bu bilgilerin tamamını kontrol eder ve eğer bu bilgiler dışında bir bilgi verirseniz vize başvurunuz ret cevabı alır.

Amerika vize alma şartları arasında bulunan bir diğer belge vize başvuru dosyasına eklenmesi gereken, kişinin vesikalık fotoğrafıdır. Bu fotoğraf 5X5 cm ve biyometrik olmalıdır. Amerikan vizesi başvurusu için çekilmiş özel bir fotoğrafa ihtiyacınız vardır. Çünkü çekilmiş olan fotoğraf Amerika vize prosedürlerine uygun olmalıdır.

Örneğin eğer gözlük kullanan biriyseniz çekilen fotoğrafa gözlüksüz olmanız gereklidir. Prosedürlere uygun olarak çekilen fotoğraf en başta DS-160 başvuru formuna yüklenmelidir ardında başvurulan vize türü sizden kaç fotoğraf talep ediyorsa başvuru dosyasına eklemelisiniz.

Vize başvurusu yapan kişi eğer 14 yaşında küçükse istenen evraklar da değişmektedir. 14 yaşından küçük başvuru hamillerinin dosyasına kişinin kendisine ait nüfus cüzdanı veya kimlik kartının fotokopisi eklenmelidir. Bu kişiler için istenen bir diğer evrak ise eğer hayattaysa her iki ebeveynin de geçer tarihli olan Amerikan vizesinin fotokopisi ve yine her iki ebeveyninin pasaportlarındaki biyografik sayfaların bir örneği dosyaya eklenmelidir.

Vize için gerekli olan evraklardan bir diğeri ise kişinin nüfus cüzdanı veya kimlik kartının çift taraflı fotokopisidir.

Amerika için vize almak isteyen bekar kişilerin medeni durumunu açıklamaya ihtiyacı olmasa da evli olan kişilerin muhakkak evlilik cüzdanı fotokopisinin de vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.

Amerika Vizesi Gerekli Evraklar S.S.S

AMERİKA ÖĞRENCİ VİZESİ GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Amerika öğrenci vizesi için Amerika vizesi genel evraklar, DS-160 formu, Amerika’ da eğitim görülecek olan kurumdan alınan davet mektubu ile I-20 formu, I- 539 formu, SEVİS I-901 ödeme dekontu, transkript ve diplomalarla, öğrenci belgesi, seyahat rezervasyonları, 18 yaşından küçükler için noter onaylı imzalı muvafakatname gereklidir.

Amerika vizesi nasıl alınır?

Amerika vizesi almak isteyenlerin öncelikle Amerika’ ya gitme sebebi ve kişisel durumlarına göre en uygun vize türünü belirlemeleri gerekir. Vize türüne göre konsolosluğun talep edeceği evrak listesi eksiksiz çıkarılarak hazırlanmalı, DS-160 Amerika vizesi başvuru formu eksiksiz doldurularak konsolosluklardan mülakat için randevu alınmalıdır.

AMERİKA TİCARİ VİZE NASIL ALINIR?

Amerika ticari vizesi almak için öncelikle kişinin durumuna göre Amerika E vizesi kategorilerinden hangisine başvuru yapılacağına karar verilmelidir. Daha sonra başvuru durumuna göre tüm evraklar eksiksiz hazırlanmalı, DS-160 formu doldurularak konsolosluklardan randevu tarihi alınarak biyometrik işlemler ve mülakat için randevu da hazır bulunulmalıdır.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu