Amerika Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

 • Ankara
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Gaziantep

Amerika Vizesi

Tüm vize işlemleriniz için...

Amerika Konsolosluk İşlemleri

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Amerika Vize Uzatma İşlemleri

Amerikan vizesi uzatma süreci en çok merak edilen konulardan biridir. Amerika 10 yıllık vize veren bir ülkedir. Tabi bu vize alan kişi 10 sene boyunca Amerika’da kalabilir anlamına gelmez. 10 yıllık Amerika vizesi alan kişi ülkede en fazla 6 ay kalabilir.

Amerika vize uzatma işlemleri birçok yolla yapılabilir. Örneğin kişi bir danışmanlık firması ile çalışabilir veya Amerika vize uzatma talebini konsolosluklara kendi iletebilir.

ABD vize uzatma işlemi göçmen olmayan vize türünde geçerlidir. Amerika vizesi uzatma talebi olan kişi Konsoloslukta bulunan vize başvuru belgelerini tekrar talep eder; bu belgeler alındığında vize uzatma talebi gerekli birimlere ileterek tekrar konsolosluğun konuyla ilgilenen birimine gönderir.

Amerika Pasaportu Nasıl Yenilenir?

Amerikan pasaportu başvurusu için talep edilen evraklar farklılık gösterir. Amerika pasaportu almak aiçin kişinin uzun süreli göçmen vizesine sahip olması ve resmi olarak ABD vatandaşı olması gerekir. Amerikan pasaportu yenileme işlemleri de ABD pasaport alımı gibi Göçmenlik Bürosu üzerinden yapılır. Amerikan konsolosluğu pasaport yenileme işlemleri ve Amerikan pasaportu çıkarım işlemleri için gerekli olan belgeler sıklıkla değişmektedir. En doğru bilgi için kişilerin Amerikan yetkililerle görüşmesi şarttır.

 

Amerika Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

 1. Amerika vizesi ile Avrupa’ya gidilir mi?

Amerika vizesi ile gidilebilecek ülkeler Meksika ve Porto Riko’dur. Avrupa ülkelerine yapılan ziyaretlerde gidilmek istenen ülkeden vize alınmalıdır. Eğer bütün Avrupa gezilmek isteniyorsa Schengen vizesi alınmalıdır. Amerikan vizesi ile Avrupa’ya gidilir mi sorusuna verilecek olan cevap olumsuz olacaktır.

 1. Amerika vize reddinden sonra tekrar başvuru nasıl yapılmalıdır?

Amerikan vizesi almak son derece meşakkatli bir süreçtir. Bu süreç boyunca başvuru yapan kişiden birçok evrak talep edilir. Bu evraklarda olan herhangi bir eksiklik olması durumunda yapılan vize başvurusu ret cevabı alacaktır. Yapılan vize başvurusuna ret cevabı alındığında, kişi başvurduğu vize türüne uygun olan evrakları daha dikkatle hazırlamalı ve vize başvuru ücretini tekrar ödemelidir.

 1. Amerika vizesi için kaç yıllık pasaport gerekli?

Amerika vize başvurusu yapılan pasaportun güncel olması kişiyi birçok sıkıntıdan kurtaracaktır. Başvuru işlemi gerçekleştirilen pasaportun, ülkeye dönüş yaptıktan sonra en az altı ay süreyle geçerli olması gerekmektedir.

 1. Amerika vize kaç yıllık veriliyor?

Amerika vizesi kaç yıllık konusu sıklıkla merak edilmektedir. Yapılan vize başvurularında kişilere 10 yıllık ABD vizesi verilmektedir. 10 yıllık ABD vizesi ülkede 10 yıl kalınabileceği anlamına gelmez; vizenin bu şekilde verilmesinin amacı çoklu girişlerde tekrar vize başvurusu yapılmasına gerek duyulmaması içindir. 10 yıllık Amerikan vizesi ile ülkede en fazla 6 ay boyunca kalınabilir.

 1. Yeşil pasaport Amerika için geçerli mi?

Yeşil pasaport sahipleri dünya üzerinde birçok ülkeye vizesiz seyahat gerçekleştirme hakkına sahiptir. Yeşil pasaport ile Amerika vizesiz değildir. Yeşil pasaportla Amerika vizesi almak daha kolay olsa da bütün başvuru süreçleri herkes için aynı olarak ilerler.

 1. ABD vizesi ile Kanada’ya gidilir mi?

ABD ile Kanada birbirine çok yakın olan iki ülkedir, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler de son derece sıkıntısızdır. Bu nedenle birçok insanın kafasında Amerika vizesi ile Kanada’ya gidilir mi sorusu vardır. Amerika vizesi Kanada için geçerli mi sorusuna verilecek olan cevap olumsuzdur. Amerika vizesi ile Kanada ziyareti yapılamaz. Kanada Amerika’dan bağımsız bir ülkedir ve bu ülkeye yapılan vize başvurularında kişi farklı prosedürlere tabi tutulur. Fakat burada bir noktaya değinmek gerekir; Amerika’dan Kanada vizesi almak daha kolaydır. Amerika vizesi olana Kanada vizesi verilme ihtimali fazladır çünkü Kanada, ABD’nin vize verirken ne kadar dikkatli bir süreç yürüttüğünün farkındadır. Kanada ziyareti yapmak isteyen kişiler için Amerika’da Kanada vizesi almak daha karlı olacaktır.

 1. Amerikan vizesi pasaport kaç günde gelir?

Amerikan vize başvurusu yapıldıktan eğer onay alınırsa Amerika vizesi 10 veya 12 iş gününde başvuru hamilinin eline ulaşmış olur.

 1. Amerika’nın vize istemediği ülkeler hangileridir?

Avrupa vatandaşı Amerika vizesi almaktan muaftır. Bunun yanı sıra Amerika’ya vizesiz girebilen birçok ülke vardır, bu ülkeler şu şekilde sıralanabilir: Andorra, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brunei, Şili, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Monaco, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Portekiz, San Marino, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan ve İngiltere bu ülkelerin hepsi Amerika’ya vizesiz girme hakkına sahiptir.

Bu durum elbette karşılıklıdır Amerikan vatandaşı İngiltere vizesi almak zorunda değildir. Eğer bir Türk vatandaşı yukarıda sayılan ülkelerden herhangi birinden çifte vatandaşlık hakkına sahip ve o ülkenin pasaportunu almışsa Amerika’ya vizesiz olarak girme hakkına sahiptir. Birçok Avrupa pasaportu gibi Alman pasaportu Amerika vizesi işlemlerinden muaftır. Alman pasaportu ile Amerika seyahati özgürce yapılabilir.  Sadece Alman vatandaşı Amerika vizesi zorunluluğundan muaftır. Almanya’da yaşayan diğer ülke vatandaşları kesinlikle vize almak zorundadır. Bir diğer yandan yukarıda da belirtildiği üzere İngiliz vatandaşı Amerika vizesi almak zorunluluğuna sahip değildir.

 

 1. Yeşil pasaportla Amerika’ya gidilir mi?

Yeşil pasaport Amerika’da geçerli mi sorusundan sonra en sık sorulan sorulardan biri de Yeşil pasaportla Amerika’ya gidilir mi oluyor. Bütün vize türleri gibi elbette Amerika’ya yeşil pasaport ile seyahat etmek mümkündür. Yeşil pasaport hamilleri için özellikle dikkat edilmesi gereken bir unsur var: Yeşil pasaport ile kişiler birçok ülkeye seyahat edebiliyor olsa da Amerika bu ülkelerden biri değildir. Amerika vizesi yeşil pasaport sahipleri tarafından da alınmak zorundadır. Elbette yeşil pasaport Amerika vizesi için size bir avantaj sağlayacak ama bu avantaj ne yazık ki vizesiz Amerika seyahati olmayacaktır. Amerika vizesi yeşil pasaport ile yapılan başvurularda daha hızlı çıkmaktadır ve çoğu zaman gerekli olan evraklara ek olarak istenen ek belgeler kişiden talep edilmemektedir. Yeşil pasaport Türkiye’de özel makamlarda çalışan kişilere verildiği Amerika yeşil pasaport ABD vizesi başvurusu yapan kişilere, bordo pasaport sahiplerine kıyasla daha fazla tolerans sağlamaktadır.

 1. Amerika için hangi pasaport gerekli?

Amerika ziyaretleri için bütün pasaport türleri ile başvuru yapılabilir. Pasaport konusunda en önemli nokta kişinin güncel bir pasaportunun olmasıdır.

 1. Eski pasaporttaki Amerikan vizesi geçerli mi?

Eğer süresi dolmamışsa eski pasaporttaki Amerika vizesi geçerlidir. Süresi dolmamış olan vizeyi pasaporta işletmek için Amerikan Konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekir.

 1. Amerika’da hangi ülkelere vize alınabilir?

Amerika’dan Küba vizesi almak ve Amerika’dan schengen vizesi almak internette en sık araştırılan konulardan biridir. Amerika’dan Küba vizesi almak için Küba Konsolosluğuna başvuru yapılması gerekir. Amerika’dan Küba vizesi almak pek kolay olmayacaktır çünkü iki ülke arasında diplomatik sıkıntılar mevcuttur. Amerika üzerinden Küba’ya gitmek yerine Kanada veya Meksika üzerinden gitmek daha yararlı olacaktır. Yine de net bir cevap vermek gerekirse Küba vizesi Amerika’dan alınabilir.

Amerika’dan Schengen Vizesi almak ise daha kolay olacaktır çünkü pasaportunda Amerikan vizesi olan birine daha fazla güven duyulacaktır yine de Schengen vizesi için gereken bütün şartlar başvuru hamili tarafından yerine getirilmelidir.

 1. Almanya’dan Amerika’ya vize almak daha mı kolaydır?

Almanya’dan Amerika’ya vize almak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya başka ülke vatandaşları başvuru yapmaktadır. Almanya’dan Amerika vizesi almak Türk vatandaşları için daha kolay olacaktır çünkü Schengen vizesi de Amerika vize gibi birçok şarta sahiptir. Pasaportunda schengen vizesi olanlar Amerika vizesini daha kolay almaktadır. Amerika vizesi Almanya’dan yani Alman vatandaşlarından talep edilmemektedir.

 1. Administrative processing ne demektir?

Administrative processing ABD vizesi alımı başvurularında sonra bu kavram vize sorgulama ekranında gözükür. Bu kavramın Türkçesi ‘İdari İşlemlerin Tamamı’ demektir. Eğer bu kavram ekranda uzun süre gözüküyorsa yapılan başvuru işleminin tekrar incelemeye alındığına işaret olarak kabul edilir.

 1. Amerika Türkiye’den Hangi ülkeye vize vermeyi durdurmuştur?

Amerika vize vermediği ilçe; Giresun’un Yağlıdere ilçesidir. Bu ilçede doğan kişilerin %80’i Amerika’ya göçmen olarak yerleştiği için Amerika bu kararı almıştır. Bu durum şuan geçerli değil her kes vize başvuru yapabilmektedir.

 1. Gezi turları ile vize alınabilir mi?

Turla Amerika vizesi almak mümkündür. Kişinin yapacağı tatil amaçlı bu seyahate dair evrakları toplayarak Amerika Turist B2 vizesine başvurması gerekir.

Amerika Konsolosluk İşlemleri S.S.S

Amerikan Konsolosluğu ne zaman AÇILACAK?

Amerika Birleşik Devletleri konsoloslukları, Mayıs ayı içinde Covid-19 tedbirleri kapsamında vize işlemlerinin de kısıtlanmasının ardından yaz aylarında alınan kararlara göre hareket etmiştir ve bazı prosedürlere uygun olarak Ağustos ayından bu yana işlemler tekrar başlatılmıştır. ABD konsoloslukları açık olup mesai saatleri hakkında telefonla bilgi alınabilir.

Amerikan Konsolosluğu ne zaman açıktır?

Amerika konsolosluklarının güncel mesai saatleri mevcut koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Konsolosluk vize ya da vatandaşlık işlemleri için farklı mesai saatleri de belirlenmiş olabilir. Amerika konsoloslukları çalışma saatleri konsolosluklar telefonla aranarak öğrenilebilir.

Amerikan Konsolosluğu vatandaşlık işleri yapmakta mıdır?

Amerika konsolosluklarında Amerika vatandaşlarının vatandaşlık iş ve işlemleri gerçekleştirilir. Amerika konsolosluklarının en önemli görevlerinden biri de ülkemizde bulunan Amerikan vatandaşlarının vatandaşlık haklarını gözetmek ve gerekli olduğunda evlilik, ölüm gibi vatandaşlık iş ve işlemlerini gerçekleştirmektir.

Amerikan Konsolosluğu Duyuruları Güncel midir? Hangi duyurular bulunur?

Amerika konsoloslukları, ABD resmi makamlarının duyurularını güncel olarak yayımlamakla yükümlüdür. ABD’ den gelen vize ya da vatandaşlık işlemleri işlem ilgili duyurular, başkanlık duyuruları, son günlerde Covid-19 vize işlemleri ile ilgili bildiriler konsoloslukların web siteleri üzerinden güncel biçimde yayımlanır.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu